Apie knarkimą?

Knarkimas yra itin dažnas fiziologinis negalavimas. Net 45 proc. žmonių nuolatos ar laikas nuo laiko knarkia. Taigi, kiekvienas iš mūsų esame susidūrę su šiuo negalavimu: jeigu ne mes patys knarkiame, tai kažkas iš mūsų aplinkos tikrai knarkia. Dažniausiai knarkimas pasireiškia vyrams ir viršsvorį turintiems žmonėms.

Įprastai knarkimas nėra itin rimtas fiziologinis negalavimas. Manoma, kad šis sutrikimas dažniau kelia nepatogumą partneriui, nei pačiam knarkiančiajam, tačiau knarkiantysis gadina ir savo miego kokybę. Nuolatos knarkiantiems asmenims būtina medicininė pagalba.

Kas sukelia knarkimą?

Knarkimas atsiranda, kai oro srautas, einantis per nosį ar burną, yra fiziškai blokuojamas. Dėl tokių trukdžių atsiranda vibracija, kuri ir sukelia nemalonų knarkimo garsą. Priežastys, dėl kurių gali atsirasti knarkimas – įvairios.

Nosies kvėpavimo takų trukdžiai. Knarkimas gali atsirasti dėl alergijos ar peršalimo. Taip pat oro pralaidumas gali sutrikti dėl nosies pertvaros deformacijos arba nosies polipų.

Prastas gerklės ir liežuvio raumenų tonusas. Miegant liežuvio ir gerklės raumenys gali pernelyg atsipalaiduoti ir užgulti kvėpavimo ortakius, taip apsunkinamas oro pralaidumas. Tokios situacijos pasitaiko itin kietai miegantiems žmonėms, po alkoholio ar raminamųjų vaistų vartojimo. Su amžiumi minkštieji ryklės audiniai vis labiau atsipalaiduoja, sukeldami trukdžius orui cirkuliacijai, todėl su amžiumi knarkiančiųjų skaičius išauga.   

Stori ryklės audiniai. Žmonės, turintys viršsvorio, dažniau knarkia, nes jų ryklės audiniai yra padidėję ir trukdo orui laisvai cirkuliuoti. Vaikai su padidėjusiomis tonzilėmis ir/ar limfmazgiais taip pat dažniau knarkia.

Ilgas minkštasis gomurys ir/ar liežuvėlis gali susiaurinti kvėpavimo ortakį, kas sukelia vibraciją – knarkimą.  

Sveikatos sutrikimai susiję su knarkimu

Nuolatos knarkiantys žmonės rizikuoja susidurti su kur kas rimtesnėmis sveikatos problemomis, nei pats knarkimas. Viena iš pagrindinių ligų – miego apnėja, kuri gali sukelti kitus sveikatos sutrikimus.

Ilgainiui atsiranda ilgos kvėpavimo pauzės (daugiau nei 10 sekundžių) miego metu.Tai sukelia dalinį ar visišką kvėpavimo takų obstrukciją ar užsikimšimą.

Galite pradėti dažnai pabusti iš miego. Dėl netinkamo poilsio nakties metu mažėja darbingumas, atsiranda nuotaikos svyravimai ir tai gali stipriai įtakoti Jūsų gyvenimo kokybę.

Esant ilgalaikei miego apnėjai padidėja kraujospūdis, o tai gali įtakoti širdies padidėjimą, taip padidinant infarkto ar insulto tikimybę.

Kaip atsikratyti knarkimo?

Pakeiskite miego pozą. Miegant ant nugaros liežuvis ir minkštieji ryklės audiniai užgula ryklę, todėl sunkiau cirkuliuoja oras, o tai sukelia minkštųjų audinių vibraciją (knarkimą). Persivertus ant šono ar pilvo knarkimas gali liautis. Taip pat knarkimo gali padėti išvengti tinkama pagalvė arba teniso kamuoliukas užkištas už naktinių marškinių prie nugaros. Jis privers Jus miegoti ant šono ar pilvo.

Atsikratykite viršsvorio. Svorio sumažėjimas gali padėti atsikratyti knarkimo, tačiau nebūtinai. Liesi žmonės taip pat knarkia. Jeigu Jūs pastebėjote, kad knarkimas atsirado priaugus papildomų kilogramų – svorio metimas gali Jums padėti.

Venkite alkoholio. Alkoholis – viena dažniausių knarkimo priežaščių. Alkoholis atpalaiduoja ryklės audinius, kurie užgula kvėpavimo ortakius ir sukelia knarkimą. Rekomenduojama nevartoti alkoholio 4-5 valandas prieš miegą.

Eikite miegoti reguliariai. Knarkimas gali būti nereguliaraus ar nepakankamo miego pasekmė. Siekiant atsikratyti varginančio knarkimo rekomenduojama eiti miegoti reguliariai ir miegoti ne mažiau nei 7-8 valandas.

Atlaisvinkite nosies ortakius. Jeigu knarkimas atsiranda dėl užgulusios nosies, atlaisvinkite ją. Prieš einant miegoti išsimaudykite po karštu dušu arba išskalaukite nosį su jūros vandeniu. Taip pat galima naudoti specialias priemones nosies ortakių atlaisvinimui – nosies purškalą Snoreeze.

Išvėdinkite patalynę ir pagalvę. Jūsų miegamajame, pagalvėje ir patalynėje gali būti įvairių alergenų ar erkučių, kurios gali sukelti knarkimą. Išvedinte miegamajį, išdulkinkite pagalvę. Neleiskite savo augintiniams miegoti kartu su Jumis vienoje lovoje.

DĖMESIO! Snoreeze produktai nėra gydomieji, todėl norėdami išvengti knarkimo preparatus galite naudoti kiekvieną vakarą arba pajutę, kad knarkiate. Knarkimas gali būti ir giluminių sveikatos sutrikimų priežastis, todėl turėtumėte pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.