Apie celiulitą

Celiulitas – žmogaus odos pakitimas, pasireiškiantis poodinio sluoksnio riebalų sankaupomis. Oda tampa nelygi, panaši į apelsino žievelę. Celiulitas dažniausiai atsiranda subrendus ant apatinės pilvo dalies, šlaunų ar sėdmenų.  

Celiulitas nedaro jokios įtakos žmogaus sveikatai, tačiau žmonės nori atsikratyti celiulito dėl estetinių sumetimų. Šis odos pakitimas daug plačiau paplitęs tarp moterų, pas vyrus jis aptinkamas itin retai.

Kodėl atsiranda celiulitas?

Celiulito atsiradimas vis dar nėra iki galo ištirtas. Mokslininkai išskiria keletą pagrindinių priežasčių, kurios gali lemti celiulito atsiradimą.

PAVELDIMUMAS. Celiulito atsiradimą labai dažnai lemia genetika. Jeigu Jūsų šeimoje kažkas turėjo celiulito židinių, tikėtina, kad celiulitas pasireikš ir Jums, todėl rekomenduojama imtis prevencijos priemonių dar nepasirodžius pirmiesiems celiulito ženklams.

VIRŠSVORIS. Tai, kad pas Jūs atsirado celiulito židiniai, jokiu būdu nereiškia, jog Jūs turite viršsvorį. Net liekni žmonės gali turėti celiulito židinių. Nežiūrint į tai viršsvorį turintys asmenys numetę svorio gali atsikratyti ar sumažinti celiulitą.

NETINKAMAS GYVENIMO BŪDAS. Celiulitas gali atsirasti dėl mažo fizinio aktyvumo, žalingų įpročių (rūkymas, alkoholio vartojimas), netinkamos dietos ar net dėl netinkamų rūbų – labai aptempti apatiniai rūbai gali stabdyti kraujo cirkuliaciją sėdmenyse.

FIZIOLOGINIAI SUTRIKIMAI. Celiulito atsiradimą gali įtakoti kraujotakos nepakankamumas, sulėtėjusi medžiagų apykaita, lėtinis metabolizmas, dehidracija ar hormoniniai pokyčiai.


Kaip išvengti celiulito?

Norint išvengti celiulito reikia sveikai matinantis (valgyti daug vaisių, daržovių), gerti daug vandens (organizmas nedehidratuoja), būti fiziškai aktyviam, sportuoti bei rinktis neaptemptus rūbus (ypač apatinius, moterims rekomenduojama dėvėti “stringus”). 

Kaip kovoti su celiulitu?

Atsiradus celiulitui, kyla natūralus noras jį panaikinti. Šiuo metu rinkoje yra begalė priemonių kovai su celiulitu. Kokios tai priemonės, ar jos veiksmingos ir kada ką geriausia pasirinkti?

Anticeliulitiniai kremai. Kad kremas būtų efektyvus, jis turi prasiskverbti giliai į odą, kad pasiektų celiulito židinį, kurį galėtų pradėti tirpinti. Tam dažnai atliekami kosmetologiniai vyniojimai, masažai arba kremuose naudojamos NANO dalelės sugebančios prasiskverbti pro odos barjerą.

Daugelio anticeliulitinių kremų pagrindinė veiklioji medžiaga yra aminofilinas. Tyrimų metu buvo nustatyta, kad efektyviausios anticeliulitinių kremų sudedamosios dalys yrakofeinas ir jūros dumblių ekstraktas. 

Anticeliulitiniai įvyniojimai. Daugelyje kosmetologinių kabinetų tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje siūlo kūno įvyniojimą kaip celiulito naikinimo procedūrą. Šiai dienai nėra patvirtintų duomenų, kad šios procedūros gali efektyviai panaikinti celiulitą. Įvyniojimai gali pagerinti skysčių apykaitą ir bendrą odos išvaizdą, tačiau šis poveikis dažniausiai būna trumpalaikis. 

Endermologija buvo sukurta Prancūzijoje ir naudojama celiulito gydimui jau 20-30 metų. Šios procedūros metu oda yra įtraukiama ir suspaudžiama tose vietose, kur matomi celiulito židiniai. Taip riebalų sankaupos yra išskaidomos po oda ir celiulitas panaikinamas. Endermologija yra patvirtinta JAV sveikatos ir medicinos instituto kaip efektyvi ir veiksminga priemonė celiulito gydymui. Šis celiulito naikinimo būdas yra brangus. Jį atlieka tik specializuoti gydymo centrai. Gydymo kursą sudaro 10–12 apsilankymų (kiekvieno trukmė apie 30-45 minutes). Po vieno kurso jau būna matomas rezultatas, tačiau po kiek laiko vėl tenka kartoti procedūrą.

Lazerinė ir šviesos terapijos gali būti efektyvus celiulito gydymo būdas. Tyrimai rodo, kad kai kurie lazeriniai ir šviesos aparatai gali sumažinti ar net panaikinti celiulitą. Kaip ir anksčiau minėta Endermologija, šis celiulito gydimo būdas reikalauja keliatos gydimo kursų, tuo tarpu šių procedurų kaina yra dar didesnė.

Liposukcija – poodinių riebalų nusiurbimas. Tai brangi ir nevisada efektyvi procedūra. Lietuvoje šios procedūros kainuoja nuo 6 800 litų ir yra atliekamos specializuotose klinikose. Ši procedūra nėra rekomenduojama, nes kai kuriais atvejais išsiurbus poodinius riebalus gali pablogėti odos būklė, susidaryti dar ryškesni odos nelygumai. 

Mezoterapija yra kontraversiškai vertinamas celiulito gydimo būdas dėl tiesiogiai į celiulito židinius leidžiamų vaistų ar kitų preparatų. Injekcijas dažnai sudaro įvairūs vitaminai, žolelių ekstraktai. Tokio pobūdžio gydimui dažniausiai prireikia 10 apsilankymų.  

Maisto papildai. Kai kurie maisto papildai yra pristatomi kaip anticeliulitiniai. Jų sudėtyje dažniausiai būna naudojamas saldusis dobilas, vynogių kauliukų ekstraktas, puslėtojo guveinio ekstraktas, nakvišų aliejus ar žuvų taukai. Nors šių papildų gamintojai teigia, kad naudojant preparatus gerėja medžiagų apykaita, oda apsaugoma nuo lastelių pažeidimų ir net sukeliamas riebalų skaidymasis. Šiuos teiginius labai sunku įvertinti kaip ir kitus alternatyvius celiulito gydimo būdus. Kadangi tai yra maisto papildai, o ne vaistai, jie nėra tiriami ir reguliuojami vaistų komisijos, jiems netaikomi jokie griežti reikalavimai. Šiai dienai nėra pagrįstų tyrimų, įrodančių dietinių maisto papildų efektyvumą, kovojant su celiulitu. 

Masažas labai tinka celiulito prevencijai, tačiau retai kada jo gydymui. Lietuvoje atliekama akupresūra, giluminis, bangų, vakuminis ar elektrinis masažas, masažai su dumblių preparatais ir t.t. Prevencinis celiulito masažų kursas dažniausiai sudarytas iš 10 – 30 kartų. Tokių masažų vieno karto kaina svyruoja nuo 50 litų iki 200 litų, jei procedūrų metu naudojami specialūs kremai. Procedūros atliekamos grožio ir terapijos klinikose, masažo salonuose, reabilitacijos centruose, gydyklose.

DĖMESIO! Kol kas nėra tokių priemonių, kurios celiulitą panaikintų visam laikui, todėl visas priemones Jums teks naudoti reguliariai, jeigu norėsite džiaugtis glotnia ir gražia oda.