Apie prakaitavimą

Ant kiekvieno iš mūsų odos yra apie 3-4 milijonai prakaito liaukų. Neįtikėtina, bet jos išskiria iki 11 litrų prakaito per parą.

Mūsų kūnas išskiria dviejų tipų prakaitą: ekriną (eccrine) – skaidrų ir bekvapį skystį, kuris išsiskiria ant viso mūsų kūno ir reguliuoja kūno temperatūrą, ir apokriną (apocrine), kurį gamina liaukos, esančios pažastyse ir kitose uždarose kūno vietose. Apokrinas taip pat yra bekvapis skystis, kol nesusiduria su bakterijomis, esančiomis ant odos paviršiaus. Kai šis skystis susilieja su bakterijoms, pradeda sklisti nemalonus prakaito kvapas.

Apie 40 proc. visų gyventojų kuriuo nors gyvenimo periodu patiria padidėjusį prakaitavimą ar stipresnį nemalonų kvapą. Padidėjusio prakaitavimo problemos gali pasireikšti įvairiose mūsų kūno vietose dėl įvairių priežasčių: aktyvaus gyvenimo būdo, padidėjusio streso, pakitusios mitybos, dietos, amžiaus, medicininių preparatų vartojimo ir t.t.

Kas yra Hiperhidrozė?

Prakaituojame mes visi, tačiau apie 3-4 proc. pasaulio gyventojų turi rimtų problemų dėl itin gausaus prakaitavimo (mediciniškai vadinamo hiperhidroze). Hiperhidrozė gali ištikti bet kurį iš mūsų bet kuriuo gyvenimo momentu. Padidėjusio prakaitavimo problemos gali pasireikšti įvairiose kūno vietose, bet dažniausiai gausiai prakaituoja pažastys, kojų padai, sprandas, kaklas ar kakta.

Skiriama dviejų rūšių hiperhidrozė: pirminė ir antrinė. Pirminės hiperhidrozės priežastis – pernelyg didelis aktyvumas simpatinėje nervų sistemoje. Sutrikus torakaliniam simpatiniam nervų mazgui pagausėja prakaito išskyrimas. Antrinė hiperhidrozė atsiranda dėl tokių priežasčių kaip dieta, menopauzė, stresas, vaistų vartojimas ir t.t.  

Kaip kontroliuoti prakaitavimą?

Prakaitavimas ypač sustiprėja šiltuoju metų laikotarpiu, kuris daugeliui iš mūsų tampa tikru išbandymu. Nepaisant to, kad prakaitavimas – normali žmogaus organizmo reakcija į karštį ar stresą, tačiau yra galimybė šį estetinį negalavimą panaikinti ar bent jau sumažinti dėvint tinkamus drabužius, laikantis elementarios higienos ir naudojant specialius antiperspirantus.

Tinkamų drabužių pasirinkimas. Norėdami išvengti stipresnio prakaitavimo turėtumėte atsisakyti sintetinių drabužių. Sintetinis audinys sunkiai praleidžia orą, todėl susidaro šiltnamio efektas ir pradedame gausiau prakaituoti. Kartais netinkamas drabužio audinys gali sukelti alerginę reakciją.

Kasdieninės higienos laikymasis. Rekomenduojama laikytis kasdienės higienos normų: kasdien praustis, naudojant muilą ar kitas antibakterines priemones.

Dezodorantas. Jis nėra skirtas apsaugai nuo prakaitavimo. Dezodorantai naikina nepageidautiną kvapą, todėl rekomenduojama juos naudoti kartu su patikimu antiperspirantu. Norėtume atkreipti dėmesį, kad dezodoranto ar antiperspiranto naudojimas ant nešvarios odos (prieš tai nenusiprausus) užkemša prakaito liaukų latakus. Tai gali sukelti pūlingą odos uždegimą.

Antiperspirantai.  Antiperspirantai, kurių sudėtyje yra didesnis aliuminio chlorido ar chlorohidrato (esminės antiperspiranto sudedamosios dalys) kiekis, yra viena iš veiksmingiausių priemonių prakaitavimui mažinti ir nemaloniam kvapui naikinti. Antiperspirantas itin efektyviai veikia, jei yra naudojamas vakare ant švarios odos. Dėl didesnės aliuminio chlorido ar chlorohidrato koncentracijos dauguma veiksmingų antiperspirantų yra itin aitraus kvapo ir erzinantys odą, todėl juos naudojant neretai atsiranda odos paraudimas, išbėrimas ar žaizdelės.

Mūsų rekomenduojamas antiperspirantas Perspi-Guard yra itin švelnus, todėl neerzina odos, o minėti nepageidaujami simptomai pasireiškia labai retai ir tik netaisyklingai jį naudojant. Nepaisant to, kad šis antiperspirantas yra itin švelnus, jis apsaugo nuo prakaitavimo net 5 dienas.

Botulino injekcijos. Tai viena radikaliausių priemonių kovai su prakaitu. Jau keletą metų botulino bakterijos naudojamos kovai su gausiu prakaitavimu. Botulino toksino injekcijos veikia dirgindamos nervų galūnes ir blokuodamos prakaito išsiskyrimą. Botulino injekcijos veiksmingumas išlieka iki 7 mėnesių. Jos kainuoja nuo 100 iki 200 litų, priklausomai nuo injekciją atliekančios įstaigos patikimumo. Turbūt retas iš mūsų mėgsta adatų dūrius, o tuo labiau į tokią jautrią vietą kaip pažastys.